Závěrečný seminář čtvrtého ročníku Bezpečnostní akademie proběhl i za účasti ministra Lipavského

Od středy 15. do pátku 17. května 2024 proběhl v Brně a v Praze třídenní seminář, který uzavřel program Bezpečnostní akademie v akademickém roce 2023/2024. Slavnostního předávání diplomů se krom zástupců partnerských organizací zúčastnil i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. 

Program určený desítce účastníků aktuálního ročníku jsme zahájili v Brně a nesl se ve znamení návštěvy dvou významných aktérů v oblasti zajišťování kybernetické a informační bezpečnosti České republiky. První z institucí byl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který udělil letošnímu ročníku Bezpečnostní akademie i záštitu. Krom toho, že sa účastníci Akademie lépe seznámili s fungovánim úřadu jako takovým, se taktéž během diskusí s jeho vícero zástupci dotkli i působení úřadu v rámci národních a mezinárodních struktur. Během diskusí jsme se taktéž dotkli kontrolní kompetence úřadu, procesu ohlašování kybernetických útoků nebo otázkám disruptivních technologií, včetně umělé inteligence. Druhou navštívenou institucí bylo Velitelství informačních i kybernetických sil. Po atraktivních diskusích s vojáky Velitelství, které zaplnily čtvrteční dopoledne, se skupina přesunula do Prahy. 

Pražskou část programu zahájila diskuze s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským. Ten následně spolu s Evou Horelovou, zástupkyní vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, Adélou Šilar z Nadace Hannse Seidela a ředitelkou CIS Andreou Michalcovou předal absolventům aktuálního ročníku Bezpečnostní akademie diplomy. 

Předávání se zúčastnili i další pozvaní hosté z řad mentorů, přednášejících Akademie, či jejích absolventů z minulých let. Za mentory k účastníkům promluvil pplk. Petr Matouš, velitel 43. výsadkového pluku AČR a za Americké centrum, respektive Velvyslanectví USA, které slavnostní zakončení hostilo i Dale Kreisher, rada pro kulturní a tiskové záležitosti velvyslanectví. Program i v letošním roce úspěšně dokončilo všech deset účastníků, kteří absolvovali dvě zahraniční studijní cesty a celou řadu pravidelných workshopů, návštěv institucí a mentorský program. Po předání diplomů následovaly prezentace policy paperů – jednoho z výstupů Bezpečnostní akademie, který účastníci připravují ve spolupráci s mentory a číše vína.

Páteční program jsme zakončili v prostorách Nadace Hannse Seidela. Krom diskuze s Adélou Šilar o fungování nadace a možnostech, které nadace přináší, měly letošní absolventi Bezpečnostní akademie také možnost diskutovat s Petrem Zlatohlávkem z Jagello 2000, který je výkonným ředitel IC NATO. Tématy setkání byly krom představení významu role veřejné diplomacie v oblasti bezpečnostní politiky a členství České republiky v Severoatlantické alianci také hlavní projekty organizace. Mezi ně patří Dny NATO v Ostravě nebo konference “Naše bezpečnost není samozřejmost”. 

Záštitu programu v akademickém roce 2023/2024 udělili Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra, Martin Dvořák, ministr pro Evropské záležitosti, generálporučík Ing. Karel Řehka, náčelník Generálního štábu Armády České republiky a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

Bezpečnostní akademie probíhá díky podpoře Pale Fire Capital, Nadace Blížksobě, Hanns-Seidel-Stiftung a Zastoupení Evropské komise v České republice. Studijní cesta do Estonska, Lotyšska a Litvy proběhla díky podpoře Friedrich Naumann Foundation for Freedom. V průběhu roku 2024 si v rámci Bezpečnostní akademie připomínáme 25. výročí členství České republiky v NATO.

Lucia Macháčková a Michael Murad