V rámci dlouhodobě probíhající Akademie pro asistenty poslanců CIS se uskutečnila 24. až 27. listopadu 2024 studijní cesta asistentů a asistentek členů a členek Sejmu zaměřená na zvyšování jejich odborných znalostí a kompetencí v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Tato návštěva v Praze přímo navázala na první cestu české skupiny do Varšavy z května 2024. Cílem pražské návštěvy bylo dále posílit česko-polskou spolupráci na úrovni asistentů poslanců napříč politickým spektrem a umožnit sdílení zkušeností a znalostí v klíčových oblastech, jako jsou zahraniční politika, strategická komunikace či legislativní procesy.
V pondělí 25. listopadu absolvovala polská skupina brífink s Evou Húskovou, ředitelkou Odboru komunikace o evropských záležitostech na Úřadu vlády ČR, který byl zaměřený na komunikaci evropských záležitostí a postoje Čechů k EU. Následně se na Ministerstvu průmyslu a obchodu diskutovalo o obnově Ukrajiny, česko-polské obchodní spolupráci, vodíkové strategii či o potenciálu malých jaderných reaktorů. Program prvního dne dále zahrnoval setkání na pražském magistrátu se Zuzanou Hockovou, vedoucí oddělení zahraničních vztahů Magistrátu hl. m. Prahy, věnovaný mezinárodním vztahům města.
Klíčovou součástí úterního programu byla návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s prohlídkou a diskuzí o legislativě a práci českých asistentů. Na Ministerstvu zahraničních věcí proběhlo setkání s Davidem Stulíkem, zvláštním zmocněncem pro Východní partnerství a Nikolou Nekvindovou, vedoucí Oddělení strategické komunikace, jehož tématem byla strategická komunikaci v kontextu války na Ukrajině a jejího dalšího vývoje.
Ve středu tvořily závěr programu workshopy o využití dat ve veřejné správě v Česku s organizací České priority a diskuze o perspektivách česko-polské spolupráce s Vítem Dostálem, předsedou programové rady Česko-polského fóra, která celou návštěvu a postřehy účastníků zároveň shrnula.
Tato návštěva představovala jedinečnou příležitost pro výměnu zkušeností, posílení vzájemných kontaktů a další rozvoj spolupráce mezi českými a polskými asistenty poslanců a demokratickými politickými stranami.
Jak studijní cesta do Varšavy, tak do Prahy byly podpořeny z Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR. Návštěva Prahy proběhla díky podpoře Konrad-Adenauer-Stiftung. Partnerem projektu je Warsaw Institute.