Setkání českých a slovenských asistentů poslanců v Praze pokračuje i v roce 2024

30/09/2024

Ve dnech 25. a 26. září 2024 proběhlo v Praze další z pravidelných setkání českých a slovenských asistentů poslanců, které bylo zaměřeno na výměnu zkušeností a diskusi řady tém, zejména aktuální výzvy v oblasti legislativy, zahraniční politiky a ochrany nevládních organizací. 

První den akce byl zahájen diskusí o koordinaci české zahraniční politiky a jejích aktérech, kterou vedla Marta Hušková z Kanceláře prezidenta republiky.

Odpolední program se věnoval diskusi s Lukášem Krausem z Lobbia a Andreou Michalcovou z Centra pro informovanou společnost na ochranu nevládních organizací v kontextu mezinárodní legislativy, jako je zákon FARA a další legislativní nástroje.  Večer pak pokračoval neformální částí v podobě síťovací večeře s českými asistenty.

Druhý den setkání byl věnován návštěvě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde slovenský asistenti absolvovali komentovanou prohlídku a následně diskutovali o současné legislativě na Slovensku a v České republice spoločne s poslanci PSP ČR a jejich asistenty. Díky setkání mohli sdílet své zkušenosti z každodenní práce na parlamentské úrovni a a také podobnosti i rozdíly ve fungování parlamentů obou zemí.

Závěr programu patřil kulatému stolu na téma mediální legislativy v České republice a na Slovensku, kde vystoupili Iveta Kvardová z Lobbia, Marína Urbániková z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky a Veronika Víchová z Centra pro informovanou společnost. Diskuze se zaměřila na aktuální změny v mediální legislativě a jejich možné dopady na svobodu médií a veřejný prostor v obou zemích.

Setkání v Praze opět potvrdilo důležitost těchto setkání prpřio prohlubování spolupráce mezi českými a slovenskými asistenty poslanců. Účastníci a účastnice měli tak příležitost sdílet své zkušenosti, diskutovat o aktuálních výzvách a posilovat profesní vztahy. 

Studijní cestu do Prahy připravilo Centrum pro informovanou společnost díky podpoře Nadace Konrada-Adenauera a ve spolupráci s Inštitútem vzdelávania a inovácii v politike.