První semestr Bezpečnostní akademie 2024/2025

První semestr pátého ročníku Bezpečnostní akademie 2024/2025 probíhající od konce října do začátku prosince loňského roku byl zaměřen na prohloubení znalostí a dovedností účastníků a účastnic v oblasti bezpečnostní a zahraniční politiky. Do tohoto dvousemestrálního programu je zapojených 15 studentů a studentek a  čerstvých absolventů a absolventek se zájmem o bezpečnost z Česka. První akcí semestru byl zahajovací seminář, který probíhal koncem října 2024. Během semináře se účastníci a účastnice seznámili s klíčovými tématy aktuálních bezpečnostních otázek jako jsou třeba situace na Ukrajině, zahraniční politika USA a její dopady na globální vztahy. 

Na začátku listopadu pokračovala série přednášek a praktických workshopů. V listopadu program akademie pokračoval přednáškou Petra Tůmy z Ministerstva zahraničních věcí ČR a Atlantic Council, která se zaměřila na zahraniční politiku Spojených států po prezidentských volbách a její potenciální vliv na globální bezpečnostní situaci. První polovinu listopadu zakončila zástupkyně švédského velvyslance, Marie Bendegard, která přiblížila zahraniční a bezpečnostní politiku Švédska a jeho zkušenosti s členstvím v NATO.

Ve druhé polovině listopadu se účastníci seznámili s problematikou hybridního působení a způsobům jak mu čelit z pohledu Ministerstva obrany ČR, což účastníkům a účastnicím přiblížil absolvent Bezpečnostní akademie, Jakub Tejkl z Ministerstva obrany. 

V závěru listopadu se patnáctka mladých lidí zapojených do programu seznámila s činností Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a její rolí v boji proti organizovanému zločinu v České republice. Jiří Mazánek, ředitel NCOZ, představil klíčové oblasti činnosti útvaru a jeho fungování. Odpoledne proběhla přednáška Venduly Kazlauskas, která se zaměřila na geopolitiku Pobaltí a vliv situace v sousedství Ruska na bezpečnostní politiku těchto států.

Semestr byl v prosinci zakončen studijní návštěvou vybraných útvarů Armády České republiky v Olomouci a Prostějově. Účastníci a účastnice tak měli možnost nahlédnout do každodenního fungování Armády České republiky a získat praktické zkušenosti, které obohatily teoretické znalosti získané během semestru i jejich předchozího studia. V Olomouci se setkali s plukovníkem Ivem Zelinkou, velitelem 91. skupiny informačního boje v rámci Velitelství informačních a kybernetických sil, se kterým diskutovali nejen o činnosti útvaru, ale také o strategické komunikaci a práci se zdroji v prostředí AČR.

Součástí programu byla také přednáška s bezpečnostním analytikem, která se zaměřila na válku v informačním prostoru, metody OSINT (Open Source Intelligence) a aktuální bezpečnostní hrozby spojené s Ruskem. Diskuze poskytla účastníkům a účastnicím cenné poznatky o významu informačních operací v moderních konfliktech a možnostech jejich analýzy.

V Prostějově skupina navštívila 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka, kde absolvovali přednášku o fungování tohoto elitního útvaru. Získali detailní přehled o jeho struktuře, hlavních úkolech a klíčové roli při obraně České republiky. Návštěva zahrnovala i praktickou ukázku výzbroje a techniky, kterou jednotka využívá při plnění svých operací, což nabídlo unikátní pohled na její úkoly každodenní činnosti a schopnosti.

Bezpečnostní akademie probíhá díky podpoře Pale Fire Capital, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Hanns-Seidel-Stiftung, Friedrich Naumann Foundation a Zastoupení Evropské komise v České republice.