Od pondělí 22. dubna do pátku 26. dubna 2024 navštívili účastnice a účastníci aktuálního ročníku Bezpečnostní akademie během studijní návštěvy postupně Estonsko, Litvu a Lotyšsko. Součástí intenzivního programu byly návštěvy tamních institucí i setkání se všemi třemi českými velvyslanci v regionu Pobaltí. Tematicky jsme se během celé řady zajímavých diskusí věnovali zahraniční a bezpečnostní politice, aktuálním hrozbám, a to zejména těm hybridním, budování společenské odolnosti, ale i digitalizaci veřejné správy a seznámení se s fungováním národních i v Pobaltí sídlících mezinárodních institucí.
Program jsme zahájili návštěvou aliančního centra excelence pro kooperativní kybernetickou obranu CCDCOE sídlícího v Tallinnu, ve kterém zrovna vrcholily přípravy na cvičení Locked Shield. To představuje nejrozsáhlejší cvičení zaměřené na kybernetickou obranu a zapojeno do něj bylo na 4000 expertů. První den jsme pak zakončili na Velvyslanectví České republiky v Tallinnu diskusí s velvyslancem Davidem Králem a I. tajemníkem Vratislavem Grégrem.
V úterý jsme se setkali s analytiky Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost (ICDS), se kterými jsme hovořili zejména o situaci na Ukrajině a jejích dopadech na pobaltský region, ale i celou Evropu. Dále jsme navštívili estonský parlament – Riigikogu a estonské ministerstvo zahraničních věcí.
Třetí den pokračoval program již ve Vilniusu návštěvou litevské vojenské akademie (Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija) a setkáním s příslušníky Skupiny pro odolnost vůči hybridním hrozbám na litevském Ministerstvu národní obrany. Odpoledne jsme se pak setkali s Mariusem Janukonisem, ředitelem Oddělení strategického řízení a analýzy Ministerstva zahraničních věcí Litevské republiky. Návštěvu Vilniusu jsme zakončili čtvrteční diskusí s velvyslancem České republiky v Litvě, Alešem Opatou, a diplomatkou Marií Stojanovovou.
Program v Rize uvedla diskuse s Martinem Vítkem, velvyslancem České republiky v Lotyšsku, Veronikou Sidó, zástupkyní velvyslance a tajemníkem Tomášem Pavlíčkem. Následovala návštěva Centra pro strategickou komunikaci NATO v Rize, kde se nám věnoval seniorní expert Mario Nicolini. Po posledním setkání celé studijní cesty, které bylo vyhrazené Viktorsi Makarovsovi, zvláštnímu zmocněnci pro digitální záležitosti na ministerstvu zahraničních věcí Lotyšska, následoval přesun na letiště a cesta do Prahy.
Studijní návštěvě samotné předcházelo setkání s velvyslankyněmi a velvyslancem Baltských států v České republice, konkrétně s Gitou Kalmet, velvyslankyní Estonska, Elitou Kuzma, velvyslankyní Lotyšska a Laimonasem Talat-Kelpšou, velvyslancem Litvy v ČR, kterým zároveň děkujeme za spolupráci při přípravě programu.
Studijní návštěva byla podpořena Friedrich Naumann Foundation for Freedom.