Zahájení 5. ročníku Bezpečnostní akademie

V minulém týdnu od 23. do 25. října 2024 proběhl úvodní seminář již pátého ročníku Bezpečnostní akademie, která každoročně nabízí studentům a studentkám se zájmem o zahraniční a bezpečnostní politiku setkání s předními odborníky a odbornicemi, aktuální témata k diskuzi i praktickou přípravu na uplatnění se v oboru.

O oficiální zahájení se 23. října v prostorách Zastoupení Evropské komise v ČR postarala Monika Ladmanová, vedoucí zastoupení, která přítomné uvítala v prostorách Evropské komise a zdůraznila význam společných evropských přístupů k bezpečnosti, zejména z pohledu výzev, které čekají evropské země a novou Evropskou komisi. Poté Viktor Daněk z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM nastínil výzvy, kterým bude čelit nová Evropská komise v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. První den zakončila společná večeře, která nabídla prostor pro neformální setkání a další prohloubení kontaktů mezi účastníky a účastnicemi semináře.

Druhý den zahájil praktický workshop moderní sebeobrany, kde si účastníci a účastnice vyzkoušeli základní prvky důležité pro úspěšnou sebeobranu a předcházení konfliktním situacími. Následovala exkurze do Armádního muzea Žižkov, kde se účastníci a účastnice seznámili s českou vojenskou historií a to včetně té moderní. Odpolední diskuzi vedl novinář Ondřej Kundra z týdeníku Respekt, který hovořil zejména o své nedávné cestě na Ukrajinu a o svých zkušenostech s pokrýváním a zájmem čtenářů právě z této války. Program dne zakončilo setkání s absolventy a absolventkami akademie z minulých ročníků, kteří se podělili o své zkušenosti z programu a nabídli účastníkům a účastnicím inspiraci a rady, jak co nejlépe využít příležitostí, které Akademie nabízí. Toto propojování napříč ročníky přispívá k budování silné komunity, jež je nedílnou součástí programu a vytváří platformu pro sdílení znalostí a podporu dlouhodobých profesních vztahů.

Závěrečný den semináře se zaměřil na aktuální bezpečnostní otázky, které probírali účastníci a účastnice přímo na Ministerstvu vnitra. Zde je přivítal Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání na kterého navázal analytik MV  během diskuse o současných výzvách pro vnitřní bezpečnost České republiky. Tato témata přiblížila zapojeným mladým lidem konkrétní přístupy k řešení otázek bezpečnosti na národní úrovni.

Seminář zakončila přednáška zaměřená na nadcházející prezidentské volby v USA a jejich dopady na americkou zahraniční politiku. Tomuto tématu se věnoval Luke Mezinzen, kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze, a Jana Sehnálková z FSV UK. Tímto závěrečným blokem získali účastníci a účastnice nejen aktuální informace, ale také širší pohled na mezinárodní vazby a souvislosti doprovázející volební proces v USA mající dopad i na české a evropské zájmy.

Bezpečnostní akademie 2024/2025 úspěšně zahájila svůj pátý ročník díky podpoře Pale Fire Capital, Hanns-Seidel-Stiftung, Nadace Blíž k sobě, Zastoupení Evropské komise v ČR a Velvyslanectví USA v Praze. Tento vzdělávací program nabízí studentům a studentkám jedinečnou možnost setkat se s odborníky a odbornicemi na mezinárodní i národní bezpečnost, posílit praktické dovednosti a nalézt pracovní uplatnění v oblasti bezpečnostní politiky, ať už ve státní správě, mezinárodních institucích či nevládním sektoru.